Регламент (ЄС) 2023/2405 про забезпечення рівних умов для сталого повітряного транспорту

Повна назва

Regulation (EU) 2023/2405 of the European Parliament and of the Council of 18 October 2023 on ensuring a level playing field for sustainable air transport (ReFuelEU Aviation)

Регламент (ЄС) 2023/2405 Європейського Парламенту та Ради від 18 жовтня 2023 року про забезпечення рівних умов для сталого повітряного транспорту (ReFuelEU Aviation)

http://data.europa.eu/eli/reg/2023/2405/oj

Коротка назва

ReFuelEU Aviation Regulation

18.10.2023

Дата прийняття

Регламент

Тип документа

Мета

Регламент встановлює гармонізовані правила споживання та постачання сталого авіаційного палива (SAF). Основна його мета – збільшення попиту та пропозиції екологічно сталого авіаційного палива, забезпечуючи при цьому рівні умови на ринку авіаперевезень ЄС.

Опис (Резюме)

Сфера Регламенту визначається:

  • колом субʼєктів, на які він поширюється. Регламент застосовується до операторів повітряних суден, аеропортів ЄС та органів управління аеропортами ЄС, а також до постачальників авіаційного палива. Регламент конкретизує осіб, які належать до цих субʼєктів;
  • видом транспортних перевезень. Регламент застосовується лише до комерційних повітряних перевезень – це рейси, що виконуються з метою перевезення пасажирів, вантажу або пошти за винагороду або за наймом, включно із бізнес-рейсами, що виконуються з комерційною метою;
  • видом авіаційного палива. Регламент визначає правила щодо споживання та постачання сталого авіаційного палива, виготовленого для безпосереднього використання повітряними суднами. Поняття «стале авіаційне паливо» включає синтетичне паливо, біопаливо та перероблене вуглецеве паливо.

Ключовими елементами Регламенту є встановлення вимірюваних вимог щодо споживання та постачання сталого авіаційного палива. Зокрема:

  • зобов’язання постачальників авіаційного палива щодо обов’язкової мінімальної частки сталого авіаційного палива та обов’язкової мінімальної частки синтетичного палива. Обовʼязкові частки запроваджуються з 2025 року для SAF та з 2030 року для синтетичного палива, причому обидві частки поступово збільшуватимуться до 2050 року. Так, у 2025 році постачальники повинні включити в авіаційне паливо 2% SAF, у 2030 році 6% SAF та у 2050 році 70% SAF. З 2030 року частка синтетичного палива у SAF має становити 1,2% і зросте до 35% у 2050 році;
  • зобов’язання операторів повітряних суден щодо кількості палива, яким заправляється конкретне судно, – річна кількість авіаційного палива, що заправляється конкретним експлуатантом повітряного судна в конкретному аеропорту ЄС, повинна становити щонайменше 90% від річної потреби в авіаційному паливі.

Регламент передбачає й інші зобовʼязання, спрямовані на його виконання, такі як зобовʼязання органів управління аеропортами ЄС щодо спрощення (полегшення) доступу до SAF; зобовʼязання держав-членів щодо встановлення штрафів за невиконання Регламенту, а також призначення компетентних органів влади, відповідальних за впровадження Регламенту; зобов’язання як постачальників палива, так й операторів повітряних суден щодо збору даних і звітності.

Регламент запроваджує створення добровільної схеми екологічного маркування, яка дозволяє вимірювати екологічні характеристики польотів, та допоможе споживачам зробити усвідомлений вибір. До 1 липня 2027 року Європейська Комісія оцінить її функціонування та розгляне можливість запровадження обовʼязкової схеми.

Регламент застосовуватиметься з 1 січня 2024 року. Однак статті 4, 5, 6, 8 і 10, які запроваджують ключові вимоги Регламенту, застосовуватимуться з 1 січня 2025 року.

Додатки

Регламент містить додатки, якими визначено:
– обов’язкові частки сталого авіаційного палива та синтетичного палива, а також періоди досягнення таких часток (Додаток І);
– шаблони звітності операторів повітряних суден (Додаток II).

Корисні посилання

ReFuelEU Aviation – Sustainable Aviation Fuels // European Parliament. Legislative Train Schedule
https://www.europarl.europa.eu/legislative-train/package-fit-for-55/file-refueleu-aviation

Reducing emissions from aviation // European Commission
https://climate.ec.europa.eu/eu-action/transport/reducing-emissions-aviation_en

Air. Mobility and Transport // European Commission
https://transport.ec.europa.eu/transport-modes/air_en

Інформація станом на 10.11.2023