Європейський кліматичний закон (Регламент 2021/1119)
Повна назва
Regulation (EU) 2021/1119 of the European Parliament and of the Council of 30 June 2021 establishing the framework for achieving climate neutrality and amending Regulations (EC) No 401/2009 and (EU) 2018/1999 (‘European Climate Law’)
Регламент (ЄС) 2021/1119 Європейського Парламенту та Ради від 30 червня 2021 року, що встановлює рамки досягнення кліматичної нейтральності та вносить зміни до Регламентів (ЄС) № 401/2009 та (ЄС) 2018/1999 («Європейський кліматичний закон»)
Коротка назва
European Climate Law
Європейський кліматичний закон
30.06.2021
Дата прийняття
Регламент
Тип документа
Мета
Регламент встановлює рамки для незворотного та поступового скорочення антропогенних викидів парникових газів із джерел та збільшення абсорбції поглиначами, а також юридично обовʼязкові кліматичні цілі ЄС.
Опис (Резюме)
Регламент встановив обовʼязкову мету щодо досягнення кліматичної нейтральності в ЄС не пізніше 2050 року та подальше досягнення негативних (від’ємних) викидів парникових газів після 2050 року. Він визначив проміжні обовʼязкові цілі з метою досягнення кліматичної нейтральності – скорочення до 2030 року викидів парникових газів щонайменше на 55% порівняно з 1990 роком, а також скорочення таких викидів до 2040 року, обсяг якого Європейська Комісія має ще запропонувати. Внесок чистої абсорбції в кліматичну ціль до 2030 року обмежено 225 млн тонн CO2 еквівалента.
Регламент також визначив ціль щодо адаптації до зміни клімату – забезпечення безперервного прогресу у зміцненні здатності до адаптації, посиленні стійкості та зменшення вразливості до зміни клімату відповідно до статті 7 Паризької угоди. Для досягнення цієї цілі ЄС прийняв Нову стратегію з адаптації до зміни клімату; держави-члени ЄС також повинні ухвалити та впровадити національні стратегії та плани адаптації до зміни клімату.
Для досягнення кліматичних цілей передбачено обовʼязкове створення Європейської наукової консультативної ради зі зміни клімату, залучення громадянського суспільства, оцінку прогресу та вжитих заходів як на рівні ЄС, так і на рівні держав-членів, щодо досягнення кліматичних цілей та відповідне звітування перед Європейським Парламентом і Радою ЄС. Кожній державі-члену ЄС пропонується створити національний консультативний орган з питань клімату, відповідальний за надання експертних наукових консультацій з питань кліматичної політики відповідним національним органам влади.
Регламент визначає засади та порядок проведення Європейською Комісією оцінки прогресу, досягнутого ЄС та державами-членами на шляху до 2050 року та цілей з адаптації, узгодженості загальносоюзних і національних заходів щодо досягнення кліматичних цілей.
Європейська Комісія повинна ухвалити керівні принципи, що встановлюють загальні принципи і практики визначення, класифікації та пруденційного управління істотними фізичними кліматичними ризиками при плануванні, розробці, виконанні та моніторингу проєктів і програм для проєктів.
До 30 вересня 2023 року та кожні наступні п’ять років Європейська Комісія оцінює: колективний прогрес, досягнутий усіма державами-членами щодо кліматичної нейтральності та цілей з адаптації; узгодженість заходів ЄС із досягнення зазначених цілей; послідовність національних заходів, визначених на основі інтегрованих національних енергетичних і кліматичних планів, національних довгострокових стратегій і дворічних звітів про прогрес.
Корисні посилання
European Climate Law // European Commission
https://climate.ec.europa.eu/eu-action/european-green-deal/european-climate-law_en
Інформація станом на 29.05.2023