Директива (ЄС) 2024/3019 про очистку міських стічних вод (нова редакція)
Повна назва
Directive (EU) 2024/3019 of the European Parliament and of the Council of 27 November 2024 concerning urban wastewater treatment (recast)
Директива (ЄС) 2024/3019 Європейського Парламенту та Ради від 27 листопада 2024 року про очистку міських стічних вод (нова редакція)
Коротка назва
Urban Wastewater Treatment Directive
Директива про очистку міських стічних вод
27.11.2024
Дата прийняття
Директива
Тип документа
Мета
Директива встановлює правила збору, очистки та скидання міських стічних вод з метою захисту довкілля та здоров’я людини відповідно до підходу «Єдине здоров’я», поступового скорочення викидів парникових газів до сталого рівня, покращення енергетичного балансу діяльності зі збору та очистки міських стічних вод, а також сприяння переходу до циркулярної економіки.
Директива встановлює правила щодо доступу усіх до послуг санітарії, прозорості сектору міських стічних вод, регулярного нагляду за відповідними параметрами стану міських стічних вод і впровадження принципу «забруднювач платить».
Опис (Резюме)
Директива спрямована на:
- покращення якості води шляхом встановлення вищих вимог до очистки стічних вод та включення нових забруднювачів;
- посилення принципу розширеної відповідальності осіб, відповідальних за забруднення довкілля та покладення витрат на його усунення;
- просування циркулярності шляхом повторного використання вод та відновлення цінних ресурсів зі стічних вод;
- протидії зміні клімату шляхом скорочення викидів парникових газів на очисних спорудах та адаптації міст;
- забезпечення доступу усіх до послуг санітарії, особливо для найбільш вразливих та маргіналізованих верств населення.
Директива розширює сферу своєї дії та охоплює населені пункти від 1 000 жителів. До 31 грудня 2035 року держави-члени повинні забезпечити, щоб агломерації з чисельністю населення 1 000 осіб і більше, але менше 2 000 осіб, були під’єднанні до колективних систем збору міських стічних вод. Директива передбачає також відступи від цього правила, визначаючи чіткі правила таких відступів. Директива приділяє увагу посиленню видалення поживних речовин, які спричиняють шкідливу евтрофікацію, за допомогою третинної очистки, мікрозабруднювачів за допомогою четвертинної очистки, що фінансується за рахунок розширеної відповідальності виробників у секторах, відповідальних за забруднення, повторному використанню очищених міських стічних вод.
Директива встановлює вимоги до енергетичної нейтральності міських очисних споруд та систем збору, проведення їх енергетичного аудиту, перетворення очисних споруд в енергетично нейтральні до 2045 року. Директива посилює вимоги щодо моніторингу стічних вод на предмет відповідності параметрам здоров’я, таким як SARS-Covid та стійкість до протимікробних препаратів.
Директива передбачає комплексний підхід до управління стічними водами, що включає розробку інтегрованих міських планів управління стічними водами. До 31 грудня 2033 року держави-члени повинні забезпечити створення інтегрованого плану управління міськими стічними водами для водозбірних територій агломерацій з населенням 100 000 осіб і вище.
До 1 січня 2028 року держави-члени повинні розробити національну програму імплементації Директиви. Серед іншого програма повинна включати оцінку рівня імплементації ст. ст. 3-8 Директиви, визначення та планування інвестицій, необхідних для імплементації Директиви для кожної агломерації, визначення пріоритетності цих інвестицій, повʼязаних з розміром агломерації та рівнем впливу скидів неочищених міських стічних вод і повʼязаних з ними ризиків для довкілля та здоровʼя людини, тощо.
Директива містить положення щодо забезпечення права особи на компенсацію за шкоду, заподіяну здоровʼю людини внаслідок порушення національних заходів, ухвалених на виконання Директиви, представлення інтересів таких осіб неурядовими організаціями, які сприяють захисту довкілля або здоров’я людини.
Директива набула чинності з 1 січня 2025 року. До 31 липня 2027 року держави-члени повинні ввести в дію закони, підзаконні акти та адміністративні положення, необхідні для дотримання більшості вимог Директиви. Положення статтей 12 (транскордонні консультації) та 13 (врахування місцевих кліматичних умов) застосовуються з 1 серпня 2027 року.
Додатки
Директива містить низку додатків, які визначають:
- вимоги до міських стічних вод (Додаток I);
- території, чутливі до евтрофікації (Додаток II);
- перелік продукції, на яку поширюється розширена відповідальність виробника (Додаток III);
- перелік промислових секторів (Додаток IV);
- зміст планів інтегрованого управління міськими стічними водами (Додаток V);
- види інформації для громадськості (Додаток VI).
До Директиви додано перелік поправок до скасованої директиви (зазначених у статті 32) та строки транспонування до національного законодавства (Додаток VII), а також кореляційну таблицю (Додаток VIII).
Корисні посилання
Urban wastewater // European Commission
https://environment.ec.europa.eu/topics/water/urban-wastewater_en
Інформація станом на 31.03.2025