Регламент щодо підтримки стратегічних планів в рамках Спільної аграрної політики

Повна назва

Regulation (EU) 2021/2115 of the European Parliament and of the Council of 2 December 2021 establishing rules on support for strategic plans to be drawn up by Member States under the common agricultural policy (CAP Strategic Plans) and financed by the European Agricultural Guarantee Fund (EAGF) and by the European Agricultural Fund for Rural Development (EAFRD) and repealing Regulations (EU) 1305/2013 and (EU) 1307/2013

Регламент (ЄС) 2021/2115 Європейського Парламенту та Ради від 2 грудня 2021 року про встановлення правил щодо підтримки стратегічних планів, які розробляють держави-члени згідно зі Спільною аграрною політикою (Стратегічні плани CAP) та фінансують Європейський сільськогосподарський гарантійний фонд (EAGF) та Європейський сільськогосподарський фонд розвитку сільських територій (EAFRD), та про скасування регламентів (ЄС) 1305/2013 та (ЄС)  1307/2013

http://data.europa.eu/eli/reg/2021/2115/2024-05-25

Коротка назва

CAP Strategic Plans regulation

Регламент про стратегічні плани САП

02.12.2021

Дата прийняття

Регламент

Тип документа

Мета

Метою регламенту є регулювання реалізації Спільної аграрної політики ЄС для держав-членів, із встановленням правил розробки стратегічних планів САП.

Опис (Резюме)

Цей регламент визначає правила розробки стратегічних планів САП для держав-членів ЄС, які мають бути розроблені для досягнення визначених цілей САП, включаючи екологічну та економічну стійкість сільськогосподарського виробництва в ЄС.

Цілі екологічної стійкості включають:

  • внесок у пом’якшення наслідків та адаптацію до глобальної кліматичної кризи (зокрема, шляхом скорочення викидів парникових газів і посилення заходів з поглинання вуглецю, а також сприяння сталому енергетичному розвитку);
  • сприяння сталому та ефективному управлінню природними ресурсами (водні об’єкти, ґрунти, повітря), у тому числі за рахунок зменшення хімічної залежності;
  • сприяння підвищенню біорізноманіття, покращенню використання екосистемних послуг і збереженню середовищ існування дикої природи та природних ландшафтів;
  • покращення реакції сільського господарства ЄС на суспільні потреби здорового харчування, включаючи високоякісну, безпечну та поживну їжу, вироблену з використанням стійких методів агровиробництва;
  • зменшення харчових відходів;
  • покращення добробуту тварин;
  • боротьбу зі стійкістю до антимікробних препаратів;
  • стратегічні плани CAП мають сприяти інтегруванню кліматичних дій у політику Союзу та досягненню загальної мети щодо 30% бюджетних витрат ЄС на підтримку кліматичних цілей;
  • 40% загального фінансового пакета CAП має бути спрямовано на досягнення цілей, пов’язаних із кліматом.

Стратегічні плани САП мають містити такі розділи:

  • оцінка потреб;
  • заходи з регулювання та фінансової допомоги;
  • елементи, загальні для кількох заходів;
  • прямі виплати допомоги, заходи в певних секторах та для розвитку сільських територій;
  • цільові та фінансові плани;
  • система управління та координації;
  • елементи, що забезпечують модернізацію САП;
  • якщо є елементи стратегічного плану CAП, створені на регіональному рівні, — короткий опис національної та регіональної структури держави-члена, зокрема, які елементи встановлено на національному та регіональному рівнях.

Додатки до стратегічних планів:

  • щодо попередньої оцінки та стратегічної екологічної оцінки (СЕО), відповідно до Директиви 2001/42/EC Європейського Парламенту та Ради;
  • про SWOT аналіз;
  • про консультації з зацікавленими сторонами;
  • про додаткове національне фінансування, надане в рамках стратегічного плану CAП.

Оцінюючи запропоновані стратегічні плани CAП, Комісія оцінюватиме їх узгодженість і внесок в екологічне та кліматичне законодавство ЄС, у досягнення цілей та зобов’язань на 2030 рік, визначених у стратегіях ЄС «Від ферми до виделки» та Біорізноманіття.

Регламент запроваджує механізм екосхем – систему платежів за добровільні дії агровиробників, що сприяють кліматичній стійкості, покращують стан довкілля та добробут тварин, навіть якщо це стосується угідь, які не використовуються безпосередньо для виробництва харчових продуктів; на це виділяється мінімум 25% коштів. Також регламент визначає пріоритетність застосування методів сталого сільськогосподарського виробництва (органічне виробництво, агроекологія, зменшення використання агрохімікатів), розвитку агролісогосподарських угідь, а також заходів з поглинання вуглецю та підтримки біорізноманіття у сільськогосподарських ландшафтах.

Регламент запроваджує для підтримки фермерів обов’язкові екологічні та соціальні умови, які пов’язують повне отримання фінансування CAП із відповідністю основним стандартам якості навколишнього середовища, кліматичної стійкості, громадського здоров’я, здоров’я рослин і тварин (перелік законодавчих вимог щодо управління агрогосподарством – стандарт SMR, стандарти хороших сільськогосподарських та екологічних практик – стандарт GAEC).
Від держав-членів вимагається встановити національну систему стандартів, яка відповідає вимогам SMR та GAEC, але враховує специфічні характеристики відповідних територій з урахуванням зобов’язань згідно з Директивами 92/43/ЄЕС, 2009/147/ЄС та 91/676/ЄЕС. Положення Директиви 2000/60/ЄС та Директиви 2009/128/ЄС повинні бути включені як SMR до умов виплат допомоги в рамках САП, а вимоги стандартів GAEC мають бути адаптовані до національних особливостей.
Додатково схожі правила мають бути розроблені на національному рівні для соціальних вимог, у відповідності до основних стандартів ЄС, що стосуються умов праці та зайнятості сільськогосподарських працівників, їх безпеки та гігієни праці, зокрема, стандартів Директив 89/391/ЄЕС, 2009/104/EC та 2019/1152.

Держави-члени зобов’язані забезпечити наявність сільськогосподарських консультаційних служб, адаптованих до різних типів виробництва з метою покращення сталого управління та загальної ефективності сільськогосподарських холдингів і сільського бізнесу. Щоб підвищити якість та ефективність консультацій держави-члени повинні об’єднати всіх державних і приватних консультантів і консультаційні мережі в Системи сільськогосподарських знань та інновацій (AKIS), щоб надавати доступ до сучасних технологій, наукових даних, розробок, досліджень та інновацій.
Держави-члени зобов’язані запровадити систему відстеження інформації про управління поживними речовинами в агровиробництві (з акцентом на азоті та фосфатах). Додатково застосовуються компенсації для фермерів, котрі вживають заходів зі зменшення впливу на території Natura 2000 і території, чутливі до впливу на природні водні ресурси, в результаті впровадження Директиви 2000/60/EC. Крім того, конкретні потреби територій Natura 2000 повинні враховуватися державами-членами в загальному проекті їхніх стратегічних планів CAП.
У регламенті зазначено, що для забезпечення достатнього фінансування, доступного в рамках CAП для досягнення цілей, пов’язаних із якістю довкілля, кліматичною стійкістю і добробутом тварин, відповідно до пріоритетів ЄС, кожен національний стратегічний план CAП повинен регулярно переглядатися за результатами моніторингу виконання та прогресу в досягненні встановлених цілей.

Додатки

Регламент містить 14 додатків:

  • Додаток 1 – Показники впливу, результативності, основних досягнень та контексту, викладеному у статті 7.
  • Додаток 2 – Внутрішня підтримка СОТ відповідно до статті 10.
  • Додаток 3 – Правила відповідності (SMR та GAEC) відповідно до статті 12.
  • Додаток 4 – Правила соціальної відповідності відповідно до статті 14.
  • Додаток 5 – Розподілення на прямі виплати у державах-членах, зазначені у статті 87 (1).
  • Додаток 6 – Перелік продуктів, на які посилається стаття 42, підпункт (f).
  • Додаток 7 – Розподілення коштів державами-членами (за фінансовий рік) на підтримку виноробства, відповідно до статті 88 (1).
  • Додаток 8 – Розподілення коштів державами-членами для виробництва бавовни згідно зі статтею 87(1).
  • Додаток 9 – Розподілення на прямі виплати у державах-членах без виплат на підтримку виробництва бавовни і до виплат, зазначених у статті 87 (1).
  • Додаток 10 –  Розподілення коштів державами-членами (за фінансовий рік) на типи підтримки агровиробництва, зазначені у статті 88 (2).
  • Додаток 11 – Розподілення коштів підтримки Союзу для типів підтримки розвитку сільських територій (на 2023-2027 роки), на які посилається стаття 89 (3).
  • Додаток 12 – Мінімальні суми, зарезервовані для специфічних задач, на які посилається стаття 6 (1), підпункт (g).
  • Додаток 13 – Законодавчі акти Союзу щодо довкілля та клімату, цілям яких мають відповідати стратегічні плани САП держав-членів відповідно зі статтями  108, 109 та 115.
  • Додаток 14 – Звітування, що базується на базовому наборі індикаторів, відповідно до статті 142.

Основні імплементаційні акти

Імплементаційний регламент Комісії (ЄС) 2022/1475 від 6 вересня 2022 р., що встановлює детальні правила для виконання Регламенту (ЄС) 2021/2115 Європейського Парламенту та Ради щодо оцінки стратегічних планів CAП та надання інформації для моніторингу та оцінки

http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2022/1475/oj.

Імплементаційний регламент Комісії (ЄС) 2021/2290 від 21 грудня 2021 року, що встановлює правила щодо методів для розрахунків загальних показників та результатів, наведених в Додатку I до Регламенту (ЄС) 2021/2115 Європейського Парламенту і Ради, що встановлює правила щодо підтримки стратегічних планів, розроблених державами-членами в рамках Спільної аграрної політики (Стратегічні плани CAП) і фінансується Європейським фондом сільськогосподарських гарантій (EAGF) та Європейським сільськогосподарським фондом розвитку сільської місцевості (EAFRD), та скасування Регламентів (ЄС) 1305/2013 та (ЄС) 1307/2013

http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2021/2290/oj.

Корисні посилання

Сторінка Європейської Комісії про САП

https://agriculture.ec.europa.eu/common-agricultural-policy/cap-overview/cap-glance_en.

Інформація станом на 20.08.2024

Пов'язані документи

Regulation (EU) 2021/2116 of the European Parliament and of the Council of 2 December 2021 on the financing, management and monitoring of the common agricultural policy and repealing Regulation (EU) 1306/2013
Communication from the Commission to the European Parliament, the Council, the European economic and social committee and the committee of the regions (The European Green Deal), COM(2019)640 final